Tuesday, 27 July 2010

Time warp

Number one, engage. Sau cam asa ar trebui sa spun despre cat de repede a trecut timpul cat am fost in Romania. Am amintiri placute, nu va speriati, nu despre Romania, dar familie, prieteni si cunoscuti. Da ...cunoscuti. Preiteni numar pe degete. Sunt cei cu inca care ma mai simt bine, sunt cei care abea astept sa ii vad cand merg acasa. Restul au trecut de la prieteni la nivel de cunoscuti. Bei o bere, stai o vorba si te uiti la ceas.

Dar cred ca am intrat prea repede in problema. Sa facem antreul mai intai.
Drumul fuse LUNG cum dracu sa fie. Am zburat prin Beijing si Amsterdam. Amsterdam am mai vazut, felicitari lor ca dupa 2 ani jumate aeroportul arata mai bine. Beijing am aterizat in latura noua, si am plecat din cea veche. Cea noua arata superb. Si sa mai zica cineva ca astia nu o sa conduca lumea pe fata intr-o decada sau doua. Anyway china comunista ne-a dat internet pe gratis care culmea si mergea. Amsterdam mai capitalist ne-a dat internet cu 3 euro 15 minute. Nu e rau, suficient sa dam cu mailul si sa vedem daca ne cauta cineva pentru un contract de un milion. Sorry ..contract nu. Anyway, zborurile lungi si plicticoase. Ma gandesc la Dan si la problema lui cu zborul de 3 ore. La un zbor de 13 ore si la unul de 9 dus ai timp sa iti treaca toate fobiile, sau poate ai timp sa le dezvolti mai bine. Oricum senzatia este din ce in ce mai mare de autobuz. Pentru cei (mai ales cele) care vor sa fie stewardese, e post de chelner la mare inaltime. Sincer mai mult de atat nu vad.

Ajungem la Amsterdam ne urcam in avion la timp. Dar ca de campionat mondial (a jucat Germania cu cineva cat am fost noi in Olanda) nu s-a uitat nimeni la rotile avionului pana la plecare. Ghinion aveam un "crack" asa ca au trebui sa schimbe. Au fost rapizi 20 de minute si gata. Tovul de la mansa fuse baiat de treaba, a bagat repede aerul conditionat a cerut apa si snacks si si-a cerut scuze. Frumos, ce pot sa spune.

In avion ajung nu stiu cum dracu sa vorbesc cu cel de alaturi de politica. Idiotul de mine am zis sa nu ma bag in discutii de genul asta in Romania. Nici nu am ajuns in Ro si ma contrez cu unul referitor la Basescu. Nu e de acort cu mine, ba mai mult imi multumeste si ca noi "diaspora" l-am bagat pe nas la ultimile alegeri. Una peste alta discutia decenta, omul simtit.

Ajungem in Romania, familia ne asteapta la aeroport ..pupaturi ploaie si CALD. Lumea se uita la noi patrat , unde cald ca e chiar racoare. Pentru noi era cald.

Ajungem acasa la parinti, stam de o vorba o chestie o bere mai lunga se face 2 dimineatza tzir tzir la usa vecina de sub ca facem galagie. "Welcome to Romania", ca sincer scandal nu era, stateam de vorba.

Vine luni, ne trezim cum am adormit in aceiasi pozitie dupa numai 6 ore. WTF e prea devreme dupa 36 de ore de zbor in care am dormit vreo 2. Dar nici o sansa de adormit din nou.

Oricum am avut 2 zile libere, pentru restul care nu stiu, in Ro am lucrat in continuare, slavit fie biroul modern in care poti sa iti desfasori activitatea oriunde si oricum (ce frumos si pompos suna).

Oricum a fost interesant, mi-am desfasurat activitatea in continuare, avand in vedere ca nu am avut suficiente zile de concediu ca sa pot sa imi iau toata perioada. Lucratul de la 10pm pana la 6 am in Ro este o placere ..mai ales ca e racoare si liniste. Dormitul in concluzie a fost pe sponci si pe apucate.

Am avut calendar ca la scoala cu prietenii si cunostintele aliniati pe zile si chiar ore. Nu am avut ce face, timpul scurt. Evident ca pe langa socoteala de acasa, aia din targ ne-a mai adaugat cateva multe chestii la listsa. Oricum una peste alta am reusit sa vedem pe toata lumea care ne-am propus sa o vedem. Chiar am reusit sa stam de vorba calumea cu unii dintre ei, si chiar am reusit sa ne simtit bine. Cred ca asta e cel mai important.

Cantitatea de alcol ? SEMNIFICATIVA. Vag imi aduc aminte de vreo 3 sticle de wisky care au zburat intr-o seara. Imi aduc aminte ceva de o noapte groasa in Vama Veche, si de multe alte nopti cu vin si bere pe langa casa. Oricum zilele care nu le-am muncit au fost baute ..si cele ne baute au fost muncite.

Una peste alta ....a fost frumos. A fost frumos sa vedem prietenii schimbati dupa 2 ani jumate. A fost frumos sa vedem si lucruri ne-schimbate la ei. Am vazut ca lumea se descurca no matter what. Am vazut foarte multa lume care da sa plece. Se fuge din tara aia ceva de nedescris. Si valul abea acum incepe.

Am vazut stiri la TV, si m-am convins ca ce scriu unele ziare este adevarat. Indoctrinarea si minciuna troneaza la rang de arta. Tara aia bine nu se face asta clar. Am vazut saracia. Am vazut comparativ cu acum 2 ani cand totul mergea bine, si chiar daca atunci ajuns in Romania proaspat dupa Black Friday, in Romania nimeni nu vorbea de criza. Presedintele zicea ca nu e, nimeni nu stia nimica ..totul mergea. Restul lumii facea in 2008 in septembrie cruce si se intreba cum o sa treaca, Romania era in beaitudine.

Acum a fost invers. Romania este in regres puternic. Se simte lipsa banilor, se vad somerii se aude peste tot de restructurari, de firme inchise. Lipseste traficul infernal. Nu de tot, dar suficient cat sa il simti.

Daca sunt bucuros ca sunt inapoi acasa ? DA. Sincer data trecuta mi-a trebuit o saptamana sa ajung la concluzia ca vreau acasa. Acum au fost doar 3 zile. Dupa 3 zile am zis ca vreau acasa. Nu in sensul ca e urat sau eu stiu ce ....ci pur si simplu nu mai apartinem lumii respective. Este altceva, nu mai este al nostru. Locurile cunoscute, dar lucrurile nu. Not anymore oricum.

Concluzia ? La fel ca si data trecuta, familia si prietenii au fost de baza. Nunta a fost super (ca de asta am fost) iar distractia a fost maxima cu prieteni vechi. In rest ...ne-am amintit dece am plecat.

Am zis,

Lidra

Saturday, 8 May 2010

Romania ...here we come!

Cand am inceput blog-ul asta era acum aproape doi ani de zile cu putin inainte de prima plecare spre Romania. Am inca amintiri vii despre vizita respectiva, si pot spune ca pentru vizita asta de acum am emotii.

Dece emotii ? Pentru sentimentul acela pe care o sa il am cand ajung in Amsterdam si ma indrept spre poarta de unde pleaca avionul spre Romania. Sa incep sa vorbesc in soapta in romaneste pentru ca lumea ma intelege. Sa incep sa nu mai vorbesc toate prostiile in gura mare, ca deh ..lumea pricepe. Vreau sa ajung in Romania si sa vad Romania prin ochiul omului plecat deja de 4 ani de zile la unde si-a intarcat dracu copii. Unul din avantajele/dezavantajele locatiei noastre este ca suntem foarte departe de Romania. Mai mult decat o stire de pe un hotnews.ro sau de pe un ziar ici colo nu prea vedem. Asa ca in afara sa citim o Romanie filtrata de ziaristi, nu prea mai stim mare lucru.

Vreau sa ma amuz la acele ticuri verbale care au mai aparut de aproape 2 ani de zile datorate reclamelor, muzicii sau orice alt eveniment care a ramas marcant. Pentru cine inca nu stie despre ce vorbesc, din ciclul "Dorele muncim si noi mai cu talent", "Sa imi numere ouale" si asa mai departe.

Vreau la KFC ....da stiu ..e fast food, stiu e scump, stiu ..la Romana este inghesuiala si gasesti greu mese. Nu conteaza, KFC-ul din NZ este total naspa comparativ cu Romania.

Vreau sa vad posturi TV din Romania. Sa vad diferenta intre ceea ce inseamna jurnalism adevarat (nu vreau sa fiu rau, dar in NZ am credinta ca se face jurnalism adevarat, impartial, fara interese, fara moguli, in interesul omului) si however is called in Romania.

Vreau sa vad dece Basescu e vinovat de toate. Acum doi ani la posturile de TV (Antena in mod special) Basescu era vinovat de toate. Acum vreau sa vad daca este in continuare vinovat.

Vreau sa vad agitatia din Romania, sa vad traficul din Bucuresti. Sa ma intorc in Auckland si sa ma uit la traficul de aici si sa zic "Asta e trafic ?".

Vreau prajituri. Nu stiu cum se face in tara asta dar conceptul de prajituri cum sunt in Romania nu a ajuns. Fac niste chestii dulci de iti cad dintii (99% zahar probabil).

Vreau sa merg in magazine, supermaketuri sa vad cum mai este lumea, mai ales pe criza. Data trecuta am fost impresionat pozitiv de schimbarea de atitudine la comercianti. Fata de acum 4 ani, se zicea in Bucuresti "Multumesc", "Mai poftiti pe la noi", "Va pot ajuta cu ceva". Sa imi cada falca. E adevarat ca bancile nu s-au dezmintit, si chiar daca ne-au rezolvat problemele, nu s-au dat pe spate la atitudinea pro client. Deh inchideam conturi, eram clienti rai. Dar imi vine totusi in cap o chestie, ca el angajat bancar nu avea de unde sa stie daca mai vin sau nu vreo data in Romania. Dece nu s-a purtat frumos ? Ca poate tot la banca lui ma intorc. Ma rog ....trecem.

Vreau sa cumpar Lacrima lui Ovidiu. Doar 8 sticle (atata avem voie la vama), sa imi ajunga vreun an de zile la momente importante.

Vreau sa ajung in bar si sa mi se aduca o sticla de bere de jumatate de litru si sa ma uit uimit la ea si sa zic "ce MARE este". Deh in tara asta sticlele de 0.5 nu s-au inventat 0.33 este litera de lege. Sticle mai mari de 0.33 sunt cele de un litru.

Vreau sa vad romance. Cat mai multe, si ma bucur ca ajung vara sa vad romance mai dezbracate. Nu stiu daca la finalul lu iunie, inceputul lu iulie mai sunt studentele in Bucuresti, dar vreau sa imi re-actualizez standardul la frumusete. Nu de alta dar ma uit in NZ dupa niste unele ...care nu merita.

Vreau sa vad cum ma descurc cu muncitul noaptea pentru NZ. Pentru ca nu am prea multe zile de concediu, o sa trebuiasca sa muncesc din Romania. Asta inseamna de la 10 seara (adica 7 dimineatza in NZ) pana la vreo 7 dimineatza. Macar cu fusul orar nu o sa fie atat de rau. Oricum o sa fiu varza de oboseala asta e clar.

In concluzie ajung in Romania pe 27 iunie si plecam pe 18 iulie. Stam in Bucuresti putin peste o saptamana. Inca nu sunt convins ca vreau sa stau asa putin in Bucuresti, dar mai este loc de manevra.

Am lasat la final, vreau sa imi vad prietenii. Am inceput sa fac liste cu cine cand vedem, timpul o sa fie a dracului de scurt, asa ca o sa trebuiasca sa vedem cum ne organizam.

Familia am zis ca se intelege de la sine, asa ca nu mai pomenesc.

Romania ...here we come.

Thursday, 8 April 2010

Noi si pungile de plastic

Zilnic in lume sunt produse miliarde de pungi de plastic. Acestea ajung extrem de rapid la gunoi, pe strazi si in apa, poluand mediul. Se spune ca in medie o punga de plastic este folosita timp de 20 de minute; se degradeaza in circa 1000 de ani. Anual in lume in jur de 100 000 de animale sunt omorate din cauza pungilor de plastic (in mare parte pasari dar si foci, balene si delfini). Cele mai periculoase pungi sunt cele foarte subtiri, deoarece folosesc foarte putin material (deci ieftine cand sunt produse) dar sunt foarte durabile, sunt acele pungi care sunt oferite gratis de catre supermarketuri si de catre magazinele de mancare.

Plasticul a fost inventat in 1861 de catre englezul Alexander Parkes, ce cauta substante care sa aiba rezultate similare cauciucului. Englezul a denumit materialul “parkesina”. In 1868, John Hyatt descopera “celuloidele”, din care au fost facute primele bile de biliard.
Pungile de plastic insa au aparut cu circa 25 de ani in urma. Ele au devenit nelipsite din viata fiecaruia, creandu-se aproape o dependenta, astfel ca in lume se folosesc aproape 1 milion de pungi de plastic pe minut.
Din acestea, doar 1% se recicleaza, deoarece costa mai mult sa reciclezi o punga decat sa produci una noua. Astfel, in timp ce producerea unei tone de pungi de plastic costa in jur de 32 $, reciclarea aceleiasi cantitati costa in jur de 4000$.

O alternative la pungile de plastic ar fi pungile de hartie. Acestea sunt destul de raspandite in tari din Europa si in America. In ciuda faptului ca sunt preferabile pungilor din plastic, din punct de vedere al poluarii mediului, acestea nu aduc un beneficiu sporit. Unul din motive ar fi ca este de 5 ori mai scump sa produci o punga de hartie decat una de plastic. De asemenea, in procesul obţinerii hârtiei se folosesc si materiale toxice care duc la poluarea aerului şi a apelor. Pungile de hârtie sunt reciclate de mai multe ori decât cele de plastic, însă 80% din pungile de hârtie utilizate în magazine nu au fost niciodata reciclate, deoarece după fiecare reciclare hârtia pierde din calitate şi rezistenţă.

Pungi de material sintetic sau natural
Aceste pungi sunt de obicei oferite contra cost la un pret de aproximativ $1 si sunt fabricate fie din plastic reciclat fie din bumbac sau canepa. Avantajul acestora este ca au o durata foarte indelungata de viata de pana la 4 ani de zile, sunt foarte durabile si mult mai incapatoare decat cele din plastic si de asemenea fie pot fi reciclate usor sau sunt biodegradabile.
Daca facem un calcul simplu pentru perioada de viata a unei pungi din material de, sa zicem minim 2 ani, si consideram ca o familie merge la cumparaturi saptamanal si foloseste in medie 5 pungi la fiecare din opririle la magazin, ajungem la un impresionant numar de 520 de pungi.
Daca folosim pungi refolosibile am putea salva 520 de pungi in 2 ani de zile. Poate nu suna mult, insa multiplicati asta cu cateva milioane de familii.

Pungile de plastic pot avea o multitudine de alte intrebuintari in afara de perioada de viata de la magazin acasa. Cea mai populara este este utilizarea lor pe post de pungi de gunoi. Cantitatea de gunoi generata de o familie poate fi redusa insa substantial, ceea ce scade si necesarul de astfel de pungi Mai multe informatii desrpe gunoiul menajer vor fi furnizate intr-o sectiune viitoare a rubricii noastre.

Am zis,

Stefan (cu multumiri lui Lidra)

Friday, 26 March 2010

Becurile

Se discuta foarte mult in ultima perioada despre cum sa fii Verde. De la emisiuni la televizor la rauri de cerneala in ziare si reviste, la munti de informatie daca trecem in lumea virtuala a Internetului. Toate incerca sa dezbata problema care macina din ce in ce mai multa lume. Incotro mergem ? Este o cale buna ? Ce lasam in urma copiilor nostrii ? O sa se uite copii nostrii urat la noi ca le-am lasat o planeta distrusa, asa cum ne uitam noi la parintii nostrii pentru ca au creat bomba atomica si comunismul ? La Rubrica Verde ne propunem sa discutam despre cateva din miturile care inconjoara acest domeniu. Chiar daca suntem adepti sau nu, chiar daca ne pasa sau nu, speram totusi ca in cadrul acestei rubrici sa gasiti informatii noi si exemplificari cat de reale posibil la acest domeniu atat de discutat in ultima perioada. Nu avem pretentia a fi experti in domeniu, dar ne propunem sa cercetam domeniile si sa incercam sa gasim atat argumentele pro cat si cele contra domeniilor discutate.

O sa incepem in aceasta saptamana cu unul din cele mai simple lucruri pe care cineva le poate face oricine in jurul casei pentru a ajuta la reducerea poluarii, becurile electrice.

Un studiu facut in Marea Britanie spune ca daca fiecare locuitor al Marelui Regat ar inlocui un bec cu filament din casa cu un bec fluorescent, Marea Britanie ar putea inchide cel putin una din termocentralele pe carbuni.

Problema becurilor a fost ridicata si in Noua Zeelanda in ultima perioada, Labor Party fiind foarte aproape de a trece o lege care sa interzica vinzarea becurilor cu filament. O data cu venirea la putere a National Party, legea nu a mai fost propusa. S-a considerat ca pune prea multa presiune asupra cetatenilor in conditiile in care mai mult de 60% din electricitatea din NZ este produsa din energii regenerabile. Trecand peste discutia despre interzicere unui produs pe o piata care inca nu este convinsa de benefiul alternativelor, sa vedem totusi ce exista la ora actuala pe piata, si care sunt avantajele si dezavantajele lor:

Becurile cu filament – produc lumina prin incandescenta, sau cu alte cuvinte prin trecerea curentului electric printr-un fir foarte subtire, ceea ce duce la ridicarea temperaturii si generarea de lumina. Aceste becuri sunt considerate ineficiente deoarece 98% din energia consumata este transformata in caldura si numai 2% in lumina.

Avantaje:

- Pret de cumparare foarte ieftin. Un bec de 100 de wati ajunge la aproximativ $0.45, ceea ce il face foarte accesibil pentru oricine.

- Lumina generata este perceputa la fel ca si lumina solara. Acest argument este extreme de discutabil, dar pentru multi dintre adeptii acestor becuri, este motivul principal care ii determine sa continue sa le foloseasca.

- Lumina de intensitate variabila.




Dezavantaje



- 98% din curentul folosit este transformat in caldura. Acest lucru face ca aceste becuri sa fie foarte scumpe prin costul de intretinere ridicat.

- Perioada de viata scurta. Aceste becuri se pot arde foarte usor datorita filamentului fragil.

Becurile fluorescente - acest tip de becuri (compact fluorescent lamp sau CFL) sunt defapt o derivatie a neoanelor. Produc lumina prin excitarea vaporilor de mercur de catre electricitate. Acest tip de becuri este mult mai eficient decat cel cu incandescenta deoarece cantitatea de energie transformata in lumina este mult mai mare, fiind undeva intre 8 si 15%.

Avantaje

- Energie consumata pentru aceiasi cantitate de lumine este mult mai mica.

- Perioada de viata a becului este mult mai mare (doar in cazul in care becul nu este aprins si stins foarte des).

- Nu produce caldura (poate fi vazut si ca dezavantaj).

Dezavantaje

- Contin mercur, ceea ce face becurile toxice daca sunt aruncate (destinatie foarte plauzibila) si nu reciclate. In Noua Zeelanda nu exista centre de reciclare care sa accepte acest tip de becuri, iar poluarea generata de ele este considerata nesemnificativa.

- Sunt de 10 ori mai scumpe, chiar daca pe perioada vietii per total sunt mult mai ieftine decat cele incadescente. Pretul pe unitate este la aproximativ $5. Economisirea pe o perioada de 3 ani de zile (perioada tipica de viata) este de aproximativ 30$ comparativ cu un bec incadescent.

Becurile led (LED) - becurile cu led economice folosesc diode emitatoare de lumina in locul filamentelor si gazelor rare folosite de becurile clasice. Iluminarea cu LED-uri dateaza din anii 60, cand au luat locul progresiv indicatoarelor de pe dispozitivele electronice. Motivul a constat in puterea consumata redusa si durata de viata foarte mare (practic LED-urile nu trebuie inlocuite). LED-ul alb, folosit in becurile economice LED actuale a fost descoperit in 1993.

Avantaje:

- Eficienta foarte ridicata. Un bec cu LED de lumina alba poate produce aceiasi lumina ca si becurile cu incandescenta la 10% de consum. Eficienta acestor becuri este evaluata la 10 – 15%.

- Dimensiune redusa

- Rezistenta sporita fata de becurile cu filament si cele fluorescente CFL (becurile economice LED se distrug mai greu)

- Durata de viata indelungata - perioada de viata este mult mai lunga decat a oricarui alt bec disponibil comercial la ora actuala.

- Lumina de intensitate variabila – acest tip de bec permite luminozitati variabile.

- Nu contine mercur – un avantaj foarte mare comparative cu becurile fluorescente.

Dezavantaje

- Preturi extrem de ridicate pentru moment, deoarece tehnologia este la inceput; o data cu acceptarea lor pe piata, preturile ar trebui sa scada semnificativ. Totusi intr-un calcul comparativ becuri filament / becuri fluorescente / becuri led bazat pe pret si durata de viata, per total un bec cu led devine mult mai ieftin chiar si la ora actuala.




Becurile fluorescente economice au perioada indelungata de viata, insa nu este o regula. Eficienta lor este pusa in valoare in locatii in care lumina arde pentru perioade lungi de timp. Pentru locatii in care lumina arde pentru perioade scurte de timp, ori numarul de aprinderi si stingeri este mare, perioada de viata scade cu 85% si este echivalenta cu a unui bec cu incandescenta.




Becurile LED au un pret extrem de ridicat la ora actuala, insa pe termen lung pare sa fie solutia cea mai buna.




Speram sa fi gasit interesante aceste informatii si va asteptam sa comentam impreuna pe marginea acestui subiect.

Am zis,

Lidra (cu multumiri lui Stefan)

Monday, 4 January 2010

Running Apache as a Service

Am avut nevoie sa reinstalez Apache service, asa ca daca tot am dat de alte chestii interesante, le pun aici.

You can install Apache as a service automatically during the installation. If you chose to install for all users, the installation will create an Apache service for you. If you specify to install for yourself only, you can manually register Apache as a service after the installation. You have to be a member of the Administrators group for the service installation to succeed.

Apache comes with a utility called the Apache Service Monitor. With it you can see and manage the state of all installed Apache services on any machine on your network. To be able to manage an Apache service with the monitor, you have to first install the service (either automatically via the installation or manually).

You can install Apache as a Windows NT service as follows from the command prompt at the Apache bin subdirectory:

httpd.exe -k install
If you need to specify the name of the service you want to install, use the following command. You have to do this if you have several different service installations of Apache on your computer.

httpd.exe -k install -n "MyServiceName"
If you need to have specifically named configuration files for different services, you must use this:

httpd.exe -k install -n "MyServiceName" -f "c:\files\my.conf"
If you use the first command without any special parameters except -k install, the service will be called Apache2.2 and the configuration will be assumed to be conf\httpd.conf.

Removing an Apache service is easy. Just use:

httpd.exe -k uninstall
The specific Apache service to be uninstalled can be specified by using:

httpd.exe -k uninstall -n "MyServiceName"
Normal starting, restarting and shutting down of an Apache service is usually done via the Apache Service Monitor, by using commands like NET START Apache2.2 and NET STOP Apache2.2 or via normal Windows service management. Before starting Apache as a service by any means, you should test the service's configuration file by using:

httpd.exe -n "MyServiceName" -t
You can control an Apache service by its command line switches, too. To start an installed Apache service you'll use this:

httpd.exe -k start
To stop an Apache service via the command line switches, use this:

httpd.exe -k stop
or

httpd.exe -k shutdown
You can also restart a running service and force it to reread its configuration file by using:

httpd.exe -k restart
By default, all Apache services are registered to run as the system user (the LocalSystem account). The LocalSystem account has no privileges to your network via any Windows-secured mechanism, including the file system, named pipes, DCOM, or secure RPC. It has, however, wide privileges locally.

Never grant any network privileges to the LocalSystem account! If you need Apache to be able to access network resources, create a separate account for Apache as noted below.
It is recommended that users create a separate account for running Apache service(s). If you have to access network resources via Apache, this is required.

Create a normal domain user account, and be sure to memorize its password.
Grant the newly-created user a privilege of Log on as a service and Act as part of the operating system. On Windows NT 4.0 these privileges are granted via User Manager for Domains, but on Windows 2000 and XP you probably want to use Group Policy for propagating these settings. You can also manually set these via the Local Security Policy MMC snap-in.
Confirm that the created account is a member of the Users group.
Grant the account read and execute (RX) rights to all document and script folders (htdocs and cgi-bin for example).
Grant the account change (RWXD) rights to the Apache logs directory.
Grant the account read and execute (RX) rights to the httpd.exe binary executable.
It is usually a good practice to grant the user the Apache service runs as read and execute (RX) access to the whole Apache2.2 directory, except the logs subdirectory, where the user has to have at least change (RWXD) rights.
If you allow the account to log in as a user and as a service, then you can log on with that account and test that the account has the privileges to execute the scripts, read the web pages, and that you can start Apache in a console window. If this works, and you have followed the steps above, Apache should execute as a service with no problems.

Error code 2186 is a good indication that you need to review the "Log On As" configuration for the service, since Apache cannot access a required network resource. Also, pay close attention to the privileges of the user Apache is configured to run as.
When starting Apache as a service you may encounter an error message from the Windows Service Control Manager. For example, if you try to start Apache by using the Services applet in the Windows Control Panel, you may get the following message:

Could not start the Apache2.2 service on \\COMPUTER
Error 1067; The process terminated unexpectedly.
You will get this generic error if there is any problem with starting the Apache service. In order to see what is really causing the problem you should follow the instructions for Running Apache for Windows from the Command Prompt.

If you are having problems with the service, it is suggested you follow the instructions below to try starting httpd.exe from a console window, and work out the errors before struggling to start it as a service again.

Wednesday, 16 September 2009

Chrome on Linux

Am dat zilele astea jos Chrome pentru Linux si chiar daca scrie mare UNSTABLE si IT WILL DIE, pot spune ca inca nu mi-a crapat o data, si nu pot sa vad o diferenta intre versiunea de Windows si cea de Linux.

Iar versiunea 3 de la Chrome este muuult mai rapida ca cea de dinainte. Si cand zic mult, este vizibil mai rapid, nu doar teste sau incarcari de pagini specializate cu timere si mai stiu eu ce prostii.

Viva la Revolution !!!!!

Friday, 11 September 2009

Cum sa tii customerul aproape!

Hi Adriana, some details regarding your order (xxxxxx) have been updated. Your order status has most likely changed to one of the following stages:



- Stage 1 of 4 - New : Your order has been received and has been placed in the system by our creepy robot drones, but no human has looked at it yet.



- Stage 2 of 4 - Received : Your order has at least been seen by a human...something is being done...wheels are turning someplace in the distance.



- Stage 3 of 4 - Processing : Your order is in our internal system...people are running around madly fetching your goods...stealing them if they have too.



- Stage 4 of 4 - Despatched : Guess what...yep thats right...its going going...gone...out the door...your order has shipped.

Wednesday, 5 August 2009

Idiot

Daca mai pierd inca o data timp pe chestia asta I AM BLOODY STUPID.

mysql> GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'localhost'
-> IDENTIFIED BY 'some_pass' WITH GRANT OPTION;

where 'some_pass' is the password you want to use

Cred ca nu a existat data cand sa instalez mysql / mysql sa nu ma lovesc da prostia asta.

Am zis,

Stupidul

Saturday, 1 August 2009

Mounting Linux Partitions

Inca un link care m-a ajutat sa fac mount la o partitie dupa ce a fost formatata ext3.

Ma pot declara migrat pe Linux acasa. Daca as avea timp sa migrez si laptop-ul de la munca as fi migrat cu totul. Dar laptop-ul de la munca trebe mai intai sa fac loc pe el si sa mut tot ce am. Si am vreo 100 de GB de cacaturi. Dupa care tre sa transform sistemul intr-o masina virtuala pentru acele kkturi care nu merg decat pe MS (gen softul de raportare si altele de genul plus ceva VPN-uri and shit). Dar ...intr-o alta zi.

Am zis,

Lidra

Monday, 20 July 2009

Cum faci mount automat la un share pe linux

Ca sa nu uit data viitoare, am zis ca postez aici cum se face... data viitoare poate nu mai pierd o ora sa redescopar.

//192.168.1.254/root /mnt/media cifs username=user_name,password=password,_netdev,uid=your_user,gid=users,rsize=8192,wsize=8192,timeo=14,auto 0 0

Asa macar daca reinstalez linux macar stiu cum se face.

Am zis,

Liviu

Friday, 10 July 2009

Varsta deja ?

Ma gandeam cu ceva timp in urma daca am sa ajung la o anumita varsta la care anumite chestii nu o sa le mai inteleg. Nici prin gand nu imi trecea ca o sa vina asa de repede. Ma refer aici la diferite curente legate de tehnologie sau de informatica in mod special.

Consider ca tin pasul cu tehnologia destul de bine. Citesc destul de multe bloguri si asa aflu de unele stiri care le ratez in ziare. Si cand zic ziare ma refer la cele online. Daca ajung sa beau cafea de dimineata, poate ca arunc un ochi pe ziarele din Noua Zeelanda. In rest totul vine online.

Cred ca sunt in pas si cu sistemele de operare. Am incercat cam toate tipurile de sisteme de operare. Ca sunt Windows, Linux, Unix am pus mana pe ele. Recunosc nu am pus mana pe OSX si nici pe OS 400 (mainframe pentru cei care nu stiu).
Browsere am folosit de toate, iar de servicii internet cred ca sunt deja satul. Email, poze online, documente online. Iar daca este sa am nevoie de ceva, mai intai incerc pe Internet si abea dupa aceea caut in constiinta colectiva (prieteni, familie).

Avem camera HD, avem TV HD, avem Media Center, avem Video on Demand. Am vazut de toate. Camera SLR am zis ca ma tin departe, pentru ca pare un hobby expensive si nu vreau sa ma apuc sa cheltuiesc salarii pe "ustensile". Sunt multumit cu ce este in stare sa faca camera mea Sony point and shoot care o am de vreo 4 ani de zile (damn e veche).

Cu toate astea nu inteleg doua chestii destul de mari in cultura actuala: Facebook si Twitter.

Sunt destul de atent cu ce urme las pe Internet. De cele mai multe ori sunt oripilat sa imi pun numele in clar pe orice este public disponibil pe Internet. De asemenea tin destul de mult sa nu imi pun adresa de mail in domeniul public. Ca se mai intampla accidente, asta este.

Poate din cauza asta nu "inteleg" nici Facebook si nici Twitter. Ambele presupun ca te expui domeniului public foarte mult. Zice Twitter pe pagina lui principala, ca Twitterul sta intre blog, mail si telefon. Adicatelea sa spui la lumea larga ce faci tu. Ma duc la paine ...pare subiect interesant pentru unii. Cat despre Facebook ....scuzati dar dece as vrea sa am "prieteni" pe care nu i-am vazut o data in viata mea ? Dece as face public cu cine ce si cum am afinitati ?

Sunt oare singurul care gandeste asa ?

Am mai intrebat printre prieteni, si se pare ca nu. Voiarism-ul online nu ma pasioneaza, si ma gandesc cu groaza cam cate poti sa aflii despre unii si altii online.

Si uite asa ma intreb. Am ajuns la varsta la care nu mai inteleg ???????


Am zis,

Liviu

Friday, 26 June 2009

Michael is dead! Si de data asta chiar nu mai vine.

Da ...am fost fun Michael. Nu a persoanei, dar al artistului. Muzica super beton, prezentare scenica de milioane. Ce a facut in viata personala nu ma intereseaza, banii si faima creeaza monstrii.
Sper doar ca si-a gasit linistea.

Macar de acum in colo sper sa mai aud muzica lui la radio. Din motivele bine stiute nimeni nu mai baga muzica lui. Fuck PC.

Cheers,

Lidra

Thursday, 25 June 2009

Ce inseamna sa ai coaie!

Nu ma pot abtine ....vreau o pusca. Tupeu asa murdar nu am mai vazut de mult. Cum pot unii sa minta in halul asta ?????

Folosesc produsele Microsoft destul de mult. Nu pentru ca vreau ..pentru ca imi sunt bagate pe gat zi de zi. Ma bucuram la un momendat ca am scapat cu totul de Internet Explorer. Un jeg ...un rahat de browser. Daca vrei distractie ...te dai pe net cu Internet Explorer, garantat ai sa ai virusi dupa tine cum sunt cutiile de conserve la masinile noilor casatoriti. Poti sa ai si mama si tata antivirusului pe calculator ...te dai cu Internet Explorer pe net ...esti mancat. Cu toate astea, la munca mai sunt obligat din cand in cand sa il folosesc. Jeguri de aplicatii dezvoltate de retartadi iubitori de MS nu merg decat in IE. Sa fie ei sanatosi ...sper sa mai aiba de munca in 5-6 ani de zile.

Anyway ..nu asta e problema. MS re-lanseaza cu surle si trambite programul 'Get the facts' campaign in care incearca sa convinga lumea ce mare si tare este IE 8 (un jeg ...un rahat). Am zis sa vad si eu pana unde merge magaria lui MS. Am rezistat ...am injurat ..pana am ajuns la ultima categorie:

Performance

CheckCheckCheck

Knowing the top speed of a car doesn't tell you how fast you can drive in rush hour. To actually see the difference in page loads between all three browsers, you need slow-motion video. This one’s also a tie.

Monday, 20 April 2009

Razboiul Contactelor

De ceva vreme suntem inconjurati de gadgeturi din ce in ce mai complexe. Ca este telefon mobil, ca este iPod sau orice alt device cu PIM (personal information management), toate au ceva in comun, contactele si calendarul. Pana acum vreo 6 luni de zile nu prea m-am agitat foarte tare in ce priveste  calendarul avand in vedere ca lucrurile erau destul de clare la activitati. La munca nu pot sa zic ca aveam prea multe intalniri, iar task-urile erau mai mult ad-hoc decat chestii pe lunga durata. 
Toate astea din pacate s-au schimbat o data cu mutarea in pozitie mai de "senior" (sensei pentru cei care stiu bancul). In ultima perioda toata lumea vrea ceva de la mine, si evident daca nu ai ceva care sa te ajute uiti destul de repede. 

Asa ca vreau nu vreau am ajuns sa folosesc calendarul de la MS Outlook. Dar evident ca nu este de ajuns avand in vedere ca totusi acasa nu folosesc laptop-ul de munca. Asa ca am trecut la urmatorul pas, syncronizarea calendarului si contactelor cu Google. Daca la calendar este destul de simplu pentru ca exista o aplicatie de la Google care face treaba asta (gasiti aici) ei bine la contacte nu a fost atat de simplu. 
Exista multe metode, care mai dureroasa fata de cealalta. Trebuie sa spun ca detin una bucata Nokia E65 si un iPod Touch. iPhone-ul este un gadget super belea care m-ar putea scapa de caratul iPod-ului si telefonului, dar totusi 1200 de dolari NZ ma cam opresc din drum. E prea mult si nu sunt sigur ca imi trebuie. 

Revenind la problema mea cu contactele, am gasit o aplicatie care la fel ca Google Calendar dar care lucreaza doar cu contactele. O gasiti aici si are avantajul ca este free. Mai exista si alte solutii pe bani, dar asta este singura free care face exact ce trebuie fara bataie de cap. 

Pentru ca abea am rezolvat pasul 1 si anume Outlook <-> Google. Inca nu am ajuns la gadgeturi. Pentru iPod treaba parea simpla. Folosesc iTunes si fac sync cu Google. Problema mea este ca nu conectez iPod-ul foarte des la calculator. La telefon aceiasi problema. 

Am gasit totusi o solutie chiar de la Google pentru problema asta. Pentru cei cu iPhone sau iPhone touch gasiti aici cum se configureaza toata treaba. Partea misto este ca nu iti mai trebuie sa te conectezi la calculator pentru calendar si contacte. 
Pentru Nokia am norocul sa am E65 care la fel este suportat de Google pentru syncronizare contacte. Pentru calendar inca folosesc aplicatia de la Nokia care face sync intre Outlook si telefon. Mai caut poate gasesc ceva si pentru calendar. 

Deci pe scurt syncronizarea mea functioneaza cam asa:

Nokia Contacte<->Google contacte folosind Google Mobile Sync pentru Nokia
Nokia Calendar<->Outlook Calendar folosind Nokia Pc Suite
iPod Contacte/Calendar<->Google Contacte/Calendar folosind Google Mobile Sync pentru iPhone
Outlook Contacte<->Google Contacte folosind GO Contacts Sync
Outlook Calendar<->Google Calendar folosind Google Calendar Sync

Culmea toata chestia de sus functioneaza. Inclusiv pozele folosite de contacte pentru chat pe gtalk ajung pe telefon si in Outlook si invers. Daca la unul din contactele de pe telefon ii fac o poza si o folosesc ca icoana, ea se replica pe toate partile si ajunge in GMail, Outlook si iPod. 

Constat oricum ca am noroc. Si asta pentru ca standardul intre cele de mai sus este cat de cat apropiat. Nu pricep ce o fi asa de greu sa se stabileasca un standard si toata lumea sa il foloseasca pentru contacte. Cel pentru calendar functioneaza, dar la contacte unii au numele si prenumele in acelasi camp. Altii au campuri separate, si evident ca la sync ies tampenii uneori. Unii au zile de nastere, altii nu au. Oricum este un pas mare inainte parerea mea. Pana acum cativa ani era o adevarata chestie sa muti contactele dintr-un telefon in altul. Acum nu pare sa mai fie asa o tevatura, sau poate ca acum stiu eu cum se face.

Sper configuratia de mai sus sa ajute si pe altii. 

Am zis, 

Lidra

Monday, 2 March 2009

Sa emigram? Sa nu emigram?


Primul lucru: emigrarea nu este pentru oricine. Toti cei care au emigrat si au reusit spun asta, si o spun pentru ca are atat de mult adevar in ea. Daca pleci din Romania pentru ca "dincolo am auzit ca este mai bine" atunci mai bine stai acasa. Deja esti o cauza pierduta. Orice pas in viata trebuie sa il faci cat mai bine informat. Daca faci un astfel de pas cum este emigrarea fara sa te informezi, lasi viitorul tau si al familiei la latitudinea sansei, si atunci ai probabil 9 din 10 sanse sa ajungi sa injuri si sa fi un specimen de frustrat. , Ai sa spui (poate in sine, poate la prieteni) cat de rau este sa emigrezi, si cat de rau te trateaza strainii si cat de bine este in Romania. Iar la final, daca te vei intoarce in Romania (vizita sau definitiv) vei fi nevoit sa minti cat de extraordinara este viata undei ai fost tu. Nu faci nimic altceva decat sa te minti pe tine si sa mai minti si pe altii care se asteapta sa afle de la tine cum este sa pleci. 

Din experienta mea de emigrant am sa spun urmatoarele:

- nu plecati din tara fara sa stiti limba tarii de destinatie la perfectie. Si cand zic perfectie, ma refer sa fii in stare sa porti discutii de lunga durata in limba respectiva (ganditiva ca numai un interviu este in jur de o ora in care 90% vorbesti tu). Sa poti sa intelegi absolut tot ce spune un interlocutor (nu va bazati de exemplu la engleza, ca daca intelegi filmele este ok, realitatea este diferita). Sa fiti in stare sa vorbiti la telefon in limba respectiva. NU VETI GASII DE MUNCA DACA NU VORBITI/INTELEGETI PERFECT LIMBA. Sau mai rau veti pierde timp si mai ales bani pentru perioada in care nivelul limbii ajunge la nivelul necesar. 

- daca totusi plecati fara a stii limba la perfectie, nu plecati fara contract de munca garantat pentru cel putin un an de zile. Un an probabil ca este cat de cat suficient sa inveti cat de cat limba, si daca la final ai si un an de experienta locala, atunci ai sanse sa iti gasesti al doilea job. Cum obtii acest contract initial depinde de tine, si ce cunostinte/relatii ai. Inseamna sa cauti pe internet de munca, inseamna sa trimitii 200 de CV-uri si sa primesti poate 20 de raspunsuri din care 19 sunt "nu te-ai calificat" si poate unul, o sa fie ceva de genul "poate suntem interesati". 

- nu plecati fara experienta in munca. Banuiesc ca este valabil pentru toate domeniile, dar am sa vorbesc de IT pentru ca este domeniul pe care il cunosc. Daca esti programator pe un limbaj, sa nu iti inchipui ca o sa iti gasesti de munca si in alte limbaje, si lasa ca inveti tu din mers. Daca esti administrator de sisteme, sa nu iti inchipui ca daca stii sa instalezi un Windows ai cunostinte de administrare. Daca tu nu esti expert pe jobul pe care aplici sau te angajezi atunci o sa ai de suportat consecintele. Un angajator cu experienta vede foarte repede ce experienta ai, si sansele tale de angajare scad vertiginos in astfel de situatii. Asa ca trebuie facuta o informare foarte atenta asupra pietii de munca pe domeniul pe care plecati. Trebuie sa fiti sinceri cu voi, si sa plecati de la premisa, "ce stiu eu atat de bine, incat oricine altcineva o sa pice, si eu voi fi cel angajat". Trebuie sa stiti cate joburi reale au fost pe piata de munca in ultimul an de zile (cel putin). Trebuie sa stii cat de des apar astfel de joburi reale(in domeniul meu apare de exemply un job la 6 luni de zile). 

- nu iti inchipui ca locul de munca este firma de binefacere, este o firma privata care te angajeaza, si care probabil se asteapta sa produca de pe urma ta cel putin dublu (daca nu de 5 - 10 ori). Si va face asta, fie daca ai un job profesional foarte cerut pe piata (si de pe care firma castiga bine de tot). Fie te pune la munca de iti ies ochii din cap si eventual cere si ore suplimentare ca sa fii profitabil. 

- nu emigra daca ai experienta pe joburi gen vanzari/invatamant/banking/retail (jos palaria celor care au reusit in domeniile astea, sa nu imi spuneti ca nu vorbiti engleza la fel ca Regina Angliei ca nu va cred) sau orice prestari de servicii nontehnice, si mai ales in joburi care implica foarte mult interactiune cu clientii. Localnicii vor fi foarte reticienti sa te puna pe tine in fata cu clientii lor (este imaginea lor in joc la care au muncit atat de mult), avand in vedere ca gasesc pe piata muncii localnici, care vorbesc si limba, si au poate aceleasi cunostinte, sau chiar au cunostinte mai putine decat tine. 

- nu emigra daca ai joburi de gen instalator, reparatii masini sau alte joburi profesionale fizice, daca nu esti pregatiti sa pui osul la munca, sa fii serios, iar 8 ore de munca (cel putin) sa fie 8 ore de munca. Daca in Romania 8 ore de munca sunt de fapt puse cap la cap 4, ca in restul 4 ai frecat menta, fumat tigara si mers la non-stopul din colt sa cumperi ceva, nu te astepta sa iti fie usor sau sa rezisti in societatea concurentiala. 

- daca totusi ai facut greseala (imi pare rau, dar consider ca ai facut deja o greseala daca nu indeplinesti ce am spus mai sus) si ai plecat totusi la drum, sa nu te astepti sa fie usor, sau sa iti fie mai bine ca in Romania. Daca esti in situatia fara cunostinte perfecte de limba, si in joburi unde concurezi direct cu localnicii din piata de munca si fara experienta de cativa ani buni in domeniul respectiv asteaptate sa iti fie greu. Astaptate sa traiesti (daca esti norocos) de la un salariul la altul. Asteaptate sa ai gauri in cartile de credit. Iati gandul de la o casa sau o masina mai de neam. Iati gandul de la o educatie solida si de calitate pentru copii. Iati gandul sa traiesti intr-un cartier fara criminalitate. Iati gandul de a vizita Romania fara eforturi supranaturale. Adauga la asta ca esti singur doar tu cu sotia si poate unul sau doi copii. Adauga ca esti departe de casa si parintii sau prietenii nu iti mai pot da o mana de ajutor. Concediile probabil ca ai sa le stai acasa, si daca totusi ai sa pleci undeva, o sa te doara sufletul de banii cheltuiti. Situatia descrisa mai sus duce la tensiuni familiale si uite asa ti-ai pus si familia in pericol(mai ales daca nu ati fost amandoi de la inceput extrem de hotarati sa emigrati). Si in final am sa te intreb ...dece ai mai plecat din Romania? Ca o duceai mai bine acolo. 

- daca esti intr-o pozitie de management in Romania (middle sau mai sus), nu pleca cu idea ca esti buricul pamantului. Fi pregatit sa o iei de la 0. Fi pregatit sa ai oameni mai putin competenti care sa iti fie sefi. Fi pregatit sa ai greutati de adaptare pentru ca nu mai esti tu vioara intai. Nu mai iei tu deciziile, si mai ales asteaptate sa treaca ani (da ...ani), pana sa ajungi la acelasi nivel de cariera (asta daca ai noroc) cu cel care erai in Romania. Gandestete ca ai sa incepi de jos. Gandestete ca o sa trebuiasca sa stai cel putin un an pe fiecare pozitie ca sa poti sa avansezi pe scara ierarhica. Fi de asemenea pregatit sa urci pe scara ierarhica prin salturi din companie in companie, pentru ca promovarea in aceiasi companie se face doar dupa ani buni de munca. 


Daca ai citit mai sus si te-ai ingrozit, atunci inseamna ca nu ai ce sa cauti sa emigrezi. Emigrarea nu este pentru tine. Este un proces greu, de lunga durata, si trebuie sa inceapa in primul si in primul rand cu schimbarea ta. Pregatestete la "socuri culturale" (si nu ma refer aici la muzica si altele de genul, cauta pe google si ai sa vezi despre ce vorbesc), pregatestete sa ii accepti pe straini si nu invers, pregatestete sa iti schimbi modul de gandire si nu invers. 

Pentru cei care au avut totusi rabdarea sa ajunga pana aici, concluzia finala este ca sunt foarte multe conditii care trebuie indeplinite sa ai succes ca emigrant. Orice plus te poate ajuta, dar orice minus te va trage rau in jos. Aplica ceea ce am scris mai sus la povestile "nefericite" care le gasesti pe orice subiect/forum de emigrare. Si vezi daca am dreptate sau nu.

Monday, 23 February 2009

Sa intelegem putin

M-am tot gandit daca sa scriu pe blog despre experientele mele din Noua Zeelanda. Ce m-a oprit pana acum este gandul ca voi fi prost inteles. Asa ca am sa spun de la inceput, nu incerc sa demonstrez nimica si nu vreau sub nici o forma sa arat cat de bine si frumos este in Noua Zeelanda comparativ cu Romania. Lucrurile sunt vazute prin ochii mei si sunt relative la conditiile mele. Altii in situatia mea (adica emigranti) au alte puncte de vedere, si in nici un caz nu sunt multi in conditiile mele. 

Si daca tot am pornit pe calea asta, ma gandesc sa povestesc o intamplare oarecare. 
Mi s-a spart geamul la masina. Totul a inceput cu o oarecare piatra zburata la o anumita viteza in geam. Faza cu piatra s-a intamplat acum cateva luni bune. A se intelege ca si pe aici pietrele mai zboara prin aer, si cate o data mai intalnesc geamurile masinilor. La momentul respectiv am oprit pe stanga (da ....e NZ ...conducem pe partea ailalta) si m-am uitat la geam. Descopar o mica belitura undeva intr-un colt (nu de etajera). Avand in vedere ca nu era crapat, am zis e lasa ca nu se intampla nimica, ca doar la Pajero (masina anterioara) am avut una care a stat bine mersii un an de zile, si banuiesc ca actualul proprietar inca o mai are. Si asa a ramas noua piscatura pe geam pana acum cateva zile. 

Culmea face ca in NZ, sau cel putin la radioul care il ascult eu, zilnic sa faca reclama o firma care explica clar, ca beliturile de genul asta nu trebuie lasate, si ca daca te duci la ei si ai asigurare casco, reparatia este gratuita si dureaza fix 5 minute. Daca totusi nu o faci, la un momendat (aer conditionat sau altele de genul, geamul se sparge si dureaza sa il schimbe cateva ore. 

Ei bine ... degeaba a facut omul reclama, ca fraierul i-a intrat pe o ureche si a iesit pe partea cealalta. Asa ca acum cateva zile geamul se sparse, si de la o mica crapatura de 5 cm a ajuns pana acasa la una de jumatate de metru. Viteza de marire a crapaturii m-a mirat si pe mine. 

A doua zi de dimineata, pun mana pe  telefon si sun la firma de asigurari. "Ziua buna, vreau la daune". Ma transfera la daune, ma intreaba aia de nume, contul din banca (asigurarea o avem prin banca) si ce problema am. Explic ce si cum, se uita omul la polita si zice "Da, nici o problema sunteti acoperit integral" si tace. Intreb si eu ca al ce nu stiu, acum ce fac? "Pai" zice ea, "va duceti sa schimbati geamul, va completez eu dosarul si trimit cazul la firma care schimba geamuri. Daca nu va suna aia, asta e numarul de caz, asta e numarul de telefon ii sunati si intrebati de viata". Inchid telefonul, si evident ca ma apuc de munca, ca deh TL-ul cu ochii pe mine. Dupa vreo ora suna ala de la firma de geamuri. Zice "Aveti doua optiuni, ori veniti la noi acum la un sediu aproape de unde lucrati, ori va trimitem noi pe cineva peste cateva zile cu o masina si va schimba la fata locului". Optez frumos sa ma duc sa schimb pe loc, ca nu prea imi facea placere viteza de marire a crapaturii (care ajunsese deja la jumatate de parbriz). Iau un coleg de aripa, ma duc cu el si la firma ma intampina un bajet care ma intreba de nume, ii dau cheile si plec inapoi la munca (a se observa lipsa de hartii semnate si altele de genul). Mai trec vreo 2 ore, si ma suna din nou, sa vin sa ridic masina ca este gata. Cum TL-ul in continuare cu ochii pe mine, le spun ca vin la final de program. Apar la ei pe ultima suta de metrii, le spun cum ma cheama, imi da cheia de la masina si plec spre casa. 

Recunosc ca la doua zile dupa aceea am uitat de tot evenimentul. Atat de repede ca am uitat sa spun parintilor mei sau sotiei (pe care ii mai tinem la curent cu ce mai facem noi pe acilea). 
Nu am mai primit nici un telefon de la firma de asigurari..sau de la cei care au schimbat geamul. Banuiesc ca s-au inteles ei la pret. 

Restul sunt detalii. 

Am zis, 

Lidra


Wednesday, 21 January 2009

Sa mai ascultam putin

Primesc astazi de dimineata din Romania un mail despre proaspata lege de monitorizare a telecomunicatiilor care a intrat in viguare. Cititi aici detaliile. Daca te uiti putin constati ca legea este facuta in durerea si anume obiectului. Zicese ca operatorii de telecomunicatii sunt obligati sa retina datele pana la 6 luni referitoare la telefonie, email, transmisie de date, etc. 

Ma distreaza la culme legile astea facute pentru monitorizarea tuturor, dar numai a celor care trebuie nu se face, dar initial cand au fost "vandute" populatiei s-a zis ca sunt ca sa prinda "the bad guys". 

Adica eu terorist de profesie, ma duc in piata, cumpar de la primul butic iesit in cale un telefon antic si de demult, si cumpar o cartela preplatita.  O pun de un atentat doua, mai tai si cateva gaturi, ca oricum nu ma prinde nimeni. Sau ne bazam pe "never underestimate the power of stupidity?".

Sunt politician si imi place sa dau cu jula? Cumpar frumos un telefon de rezerva si il folosesc doar in cazul de maxima urgenta la o delapidare serioasa. Oricum cand furi serios si de la stat, treburile se fac fata in fata. Ca sa citez Soprano "we are running a face to face bussiness" . 

Ca sa nu uitam si sa punem cireasa acolo unde trebuie, accessul procurorilor la date nu se poate face decat, ATENTIE, "dupa inceperea urmariri penale".  Pentru cei care nu stiu, inceperea urmariri penale se face prin comunicarea cercetatului ca este pus sub urmarire. Adicatelea tu senator de furasi o fabrica doua, ti se comunica cum ca "urmeaza sa te cercetam", asa ca doar prost sa fii si sa mai vorbesti la telefon despre afaceri de genul asta. 

Asa ca intreb din nou, care este scopul legii ? Inteleg ca legea vine din spatiul European, si nu a fost neaparat gandita de catre romani, dar totus ce ii mana pe ei in lupta? 

Minority Report anyone ? 

Lidra



Tuesday, 20 January 2009

Cocosul urban si lipsa de stiri

Citeam zilele trecute prin National Geografic despre dezastrul ecologic pe care il reprezinta un oras, si mai ales un oras noaptea. Pentru ca omul este o fiinta diurna, si pentru ca nu ii place intunericul din cauze de bau bau, ne-am inconjurat cu luminca. Chestie care pasarilor in general nu prea le place, mai ales celor care, fie ca vor fie ca nu, au ajuns sa traiasca impreuna cu noi la adapostul orasului. 

Nu stiu ce o sa se aleaga de planeta asta, dar parerea mea e ca nu mergem in directia buna. Probabil copii copiilor nostrii vor afla de animale din poze iar de iarna si zapada ...ce sa mai vorbim. De frig se pare ca nu scapam, dar asta este alta poveste.

Oricum altceva vream sa va povestesc, tot legat de pasari, dar de data asta mai apropiate noua si anume cele domestice,. Nu o sa va vina sa credeti dar in Noua Zeelanda sunt gaini si cocosi salbaticiti (si nu ia facut nimeni friptura inca). Verdeata si parcuri sunt garla asa ca au unde sa vietuiasca. Culmea lumea le da si de mancare, si lighioanelor le merge chiar bine. Cum pradatori nu exista (pisicile salbaticite si oposumul sunt singurii pradatori) au o viata linistita si totul merge de minune. 

Dar ce te faci cand aceste gainile si cocosi isi cer drepturile, si mai mult decat atat devin parte din cotidian. In orasul in care traiesc (si anume Auckland) din suburbii, lumea ajunge pe autostrada in oras pe unde sunt marile si micile companii. Autostrazile (sau motorway cum li se spune aici) sunt destul de aglomerate mai ales pe perioada de rush hour. Nu o sa o credeti nici pe asta, dar pe un petec de iarba dintre banda de acces la autostrada si autostrada propriu zisa isi duce veacul un cocos. Pun mana pe inima si spun cu toata seriozitatea, l-am vazut cu ochii mei nu e minciuna nu e trombon. Acum sa nu va inchipuiti ca petecul de iarba este foarte mare. Sa aiba undeva in jur de 10 sau 12 metrii lungime si o latime de maxim jumatate de metru si este inconjurat de benzile de masini. Ce m-a mirat pe mine foarte tare este cum ajunge el acolo in fiecare zi, pentru ca este clar ca nu are cum sa traiasca acolo. Ei bine in fiecare dimineata, trece calea de acces, lumea opreste si lasa cocosul sa treaca, si merge mai departe. 

Acum, traiesc intr-o tara (Noua Zeelanda pentru cei care nu stiu) cu lipsa acuta de stiri. Noroc cu criza financiaro corporatisto draco sa o ia,  ca acum au ce sa vorbeasca pe toate posturile, nu ca ar fi ele multe (posturile adica). Sa nu va inchipuiti ca cocosul a ajuns la stiri. Nu de alta dar toata lumea din Auckland stie de el. Din contra, au trecut vreo 3 zile si cocosul nu a mai aparut. Ete bine asta a ajuns la stiri. Lumea a inceput sa sune (prin bucata respectiva trec cateva mii bune de soferi zilnic) pe la radio, pe la televiziune sa intrebe de viata cocosului. Si ce face junalistul daca lumea este interesata de un subiect? Cerceteaza, scrie articolul, informeaza. Si uite asa am aflat noi ca sus numitului cocos i-a fost taiata calea de access ( cu un gard) catre autostrada pe motiv de siguranta de trafic. Multumita lui Google maps si vizualizare la nivel de strada, aici aveti si locatia. Din pacate Google a facut poza dupa instalarea gardului asa ca cocosul nu mai este prezent in poze, altfel garantat era si el acolo. 

Ce tie si cu animalele astea. 

Thursday, 6 November 2008

Despre forumuri şi dece nu este bine să discuţi pe ele


-1 pentru a schimba becul?

-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat
-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a becului
-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor
-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor
-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale
-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este \'\'lampa\'\'
-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul \'\'bec\'\'este la fel de corect
-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri
-111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila pe forum
-306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot cumpara si cat costa
-27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri
-14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte
-33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentu respectiv si a raspunde \'\'si eu\'\'
-6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia \'\'cautare\'\'
-12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului
-143 pentru a spune \'\'cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum\'\'
-16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul
-24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul
-1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul
-1 membru nou al forumului care raspunde la 6 luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput...

Sursa aici.  Povestea cu becul o ştiam de ceva vreme, şi bănuiesc că altcineva a scris chestia asta. Dar dacă de acolo am copiato. 

Wednesday, 5 November 2008

Review emiţător radio pentru iPod

Dragilor mă bucur că există internetul, dar de multe ori îmi dau cu parul peste degete că nu îl folosesc mai mult pentru anumite lucruri. De exemplu, dece dracului nu m-am uitat eu la ceva review-uri înainte să cumpăr un emiţător radio pentru iPod.  Şi uite dece:

Acum două luni mi-am luat un iPod Touch de care personal sunt foarte mulţumit. Toate bune, merge bine, are şi functionalităţi care adaugă valoare pe lângă partea de muzică, iar interfaţa cu utilizatorul este de milioane. Recunosc există o grămadă de alte device-uri care au funcţionalităţi mai bune şi mai multe şi costă mai puţin, dar interfaţa face toţi banii. Iar Apple a reuşit să atragă o tonă de programatori să scrie aplicaţii pentru ei, aşă ca ai toate bazaconiile de aplicaţii, ca să nu spun de jocuri de pierdut timpul. 

Dar nu despre iPod Touch vream să povestesc ci despre nenorocitele de emiţătoare radio pentru maşină pe care le găseşti in zeci de modele pe piaţă. Pentru cei care nu ştiu la ce mă refer, se poate vedea aici sau aici. Dacă ai casetofon cu casetă în maşină, soluţia este simplă, cumperi o casetă care se mufează la iPod, şi toate sunt bune. Dacă cumva ai maşină cu CD şi casetofonul nu dispune de o intrare audio, eşti trist (ca mine) şi singura soluţie sunt emiţătoarele radio de mai sus. 

Modele sunt zeci, poate sute, dar concluzia mea este NU CUMPĂRAŢI. Sunt aşa de proaste că mie personal îmi vine să arunc cu el pe geam. Am încercat cele două modele la care am pus link mai sus şi anume iTrip de la Griffin şi TuneBase FM de la Belkin. Ambele sunt firme cunoscute pe piaţă pentru accesorii de iPod şi nu numai. 

Să le vedem pe rând.

iTrip este un device micuţ care se cuplează la connectorul specific iPod (nu la ieşirea audio). Este finuţ, extrem de uşor, iar utilizarea lui este extrem de uşoară, orice persoană care foloseşte un iPod nu o să aibă probleme. Nu ai decăt să cauţi o frecvenţă pe care nu emite nici un post de radio, setezi respectiva frecvenţă pe iTrip, setezi frecvenţa pe radio din maşină şi răuri de muzică se vor revărsa în maşină. Device-ul se alimentează de la bateria iPod-ului, dar din căte am testat eu nu reduce prea mult perioada de viaţă a bateriei. Dacă totuşi ai un drum lung de făcut apare inconvenientul că nu poţi să încarci şi să asculţi muzică în acelaşi timp. 

TuneBase este un device care se alimentează de la sursa de curent a maşinii. Faţă de iTrip are avantajul că în timp ce asculţi muzică, îţi încarcă iPod-ul sau iPhone-ului, sau poate fi folosit şi numai pentru încărcare. Am crezut că dacă este alimentat de la o sursă de curent o să fie ceva mai puternic ca emiţător. Din păcate nu este cazul, probabil că şi iTrip-ul şi TuneBase au aceiaşi putere la semnal, aceasta fiind limitată de legislaţia în vigoare. Ce mi-a placut în schimb la TuneBase a fost faptul că vine cu adaptoare laterale speciale pentru toate tipurile de iPod care există, astfel acesta stă ferm in locaşul lui, şi nu este nevoie de ajustări de fiecare dată când îţi fixezi iPod-ul în el. 

Dar când vorbim de calitatea semnalului, se schimbă total problema. Pentru că aici apare problema pe care o am eu cu aceste emiţătoare. Deoarece sunt foarte slabe ca emiţătoare (deh să nu te apuci să îţi faci post de radio în cartier cu aşa ceva) indiferent cât de mare este distanţa între emiţător şi antena radioului tău, paraziţii statici vor aparea. Aşa că pe lângă răurile de muzică o să apară şi ceva flote de paraziţi. Şi aştia apar când nu te aştepţi şi de unde nu te aştepţi. Fie de la vecinul de trafic, care are sistemul electric varză în maşină şi atunci emite pe toate frecvenţele bruiaje, fie de la posturi de radio care migrează uşor în frecvenţă sau în numărul de frecvenţe acoperite. Daca este înorat iar ieşti trist pentru că încărcarea electrică din aer este suficient căt să dea în cap la muzica ta preferată. Dacă treci prin tunel, pasaj sau mai ştiu eu ce, iar eşti trist.  

Aşa că eu cred că emiţătorul pe care îl am pentru moment o să aibă o viaţă scurtă, pentru că la un momendat o să mă enerveze atăt de tare încât o să zboare pe geamul de la maşină. 

Lidra